Poradnik dla początkujących

pobierz

P: Gdzie znajdę informacje o ASG?

O: Najwięcej informacji znajduje się ogólnopolskim portalu maniaków ASG – http://www.wmasg.ploraz na forum tego portalu.

P: Czy airsoft jest legalny?

O: Tak, wiatrówki gładkolufowe nie wymagają zezwolenia, wszystko jest zgodne z prawem podwarunkiem że stosujesz się do regulaminu, prawa asg oraz masz wyobraźnię i zdrowy rozsądek.

P: Kto może bawić się w airsoft?

O: Tylko osoby, które ukończyły 18 lat lub (za zgodą organizatora spotkania) 16/17 latkowie zwypełnionym oświadczeniem rodziców/opiekunów prawnych.

P: Jestem nowy jak mam zacząć zabawę?

O: Zacznij od poczytania wszystkiego na temat zasad oraz bezpieczeństwa, później przejrzyjdziały/tematy dla „zielonych”.Odszukaj tematy dotyczące podstawowego wyposażenia oraz poradniki jaką replikę kupić dlapoczątkującego. Nie bój się pytać ale staraj się to robić w działach dla początkujących oraz nie dublujtematów.

P: Co muszę mieć żeby bawić się w airsoft?

O: Obowiązkowo ochronę oczu, przyda się też replika i czerwona szmatka (do oznaczenia się potrafieniu).

P: Gdzie znajdę informacje/porady jaką replikę kupić lub jak poprawić skuteczność swojej repliki?

O: Najlepiej szukać już założonych tematów/działów na forach, recenzji oraz artykułów opisującychzalety i wady konkretnych replik oraz poradniki serwisowe.

P: Gdzie można się strzelać?

O: Tylko tam gdzie nie kręcą się postronni ludzie i gdzie nie ma wątpliwości, że nikt nie będzie miałnic przeciwko organizacji imprezy airsoftowej. Miejsca strzelanek muszą być bezpieczne i sprawdzoneich stan techniczny nie może zagrażać naszemu bezpieczeństwo, a nasza obecność nie możepowodować zniszczeń lub łamać prawa (np rezerwaty leśne prywatne posesje).

P: Czy mogę bawić się tylko w gronie kolegów?

O: Tak ale pamiętajcie, że obowiązują was te same zasady jak na zorganizowanych imprezach. Zawszenoście ochronę oczu, bawcie się tylko w bezpiecznych sprawdzonych miejscach, nie noście replik nawierzchu.

P: Kiedy są organizowane strzelanki?

O: Terminy imprez są różne, zależnie od miasta i województwa. Najlepiej śledzić specjalne wątki nalokalnym tematycznym forach dyskusyjnych – np – http://www.WMasg.pl.

P: Co to są FPS’y i czy są istotne?

O: Na początku nie zaprzątaj sobie tym głowy, to najmniej ważna sprawa na starcie.Skup się tylko na tym by twoja replika nie przekraczała ustalonych limitów:- 350fps w budynkach,- do 450fps ogień seryjny,- powyżej 450fps tylko ogień pojedynczy,- górną dopuszczoną granicą jest 600fps dla strzałów z minimum 30m.

P: Czy z budynku mogę strzelać na zewnątrz (np. przez okno) z mocniejszej repliki?

O: Tak.

P: Czy mogę na imprezach ASG używać pirotechniki (granatów na bazie petard, flar, świec dymnych)?

O: To zależy od organizatorów imprezy – z założenia absolutnie nie wolno używać pirotechniki na Hucie, podczas nocnych strzelanek w Psychiatryku oraz w Hotelu w Dębach.

P: Jeżeli strzelam do oponenta – w co powinienem celować?

O: Najlepiej w nogi lub korpus, unikamy strzelania w głowę a szczególnie w twarz.

P: Z jakiej najmniejszej odległości mogę strzelić do oponenta?

O: To zależy od Twojej repliki, ale przyjęto, że na bardzo bliskich dystansach (1m-5m) można strzelaćwerbalnie – tzn. mówiąc „BANG – dostałeś” albo „BANG – nie żyjesz”. Nie możesz strzelać do kogoś zbliska, jeżeli Twoja replika ma więcej niż 350 fps’ów.

P: Jestem zielony – czy mogę wpaść z kolegami na najbliższą strzelankę?

O: Oczywiście. Musicie mieć dobrą ochronę oczu, czerwone szmaty i wiedzę o podstawach ASG.

P: Po co mi czerwona szmata?

O: Żeby oznaczyć się jako „trup” i nie dostawać niepotrzebnych trafień.

P: Jak mam się zachować jak zostanę postrzelony?

O: Krzyczysz „DOSTAŁEM!!!” i zakładasz na głowę czerwona szmatę. Potem idziesz do respa, czekaszna powrót do gry.

P: Widziałem jak „trup” rozmawiał z „żywym” kumplem – czy tak wolno?

O: Nie. Trup to trup – nie może ingerować w sprawy żywych, nie wtrąca się do gry.

P: Strzelałem do przeciwnika, który mimo że dostał, to dalej do mnie strzelał a potem uciekł – copowinienem zrobić?

O: Zapamiętać przeciwnika a pod koniec strzelani publicznie wskazać go wszystkim uczestnikomimprezy i opowiedzieć o sytuacji.

P: Jeżeli zaparowały mi gogle/ okulary, to czy mogę się schować i je wytrzeć?

O: NIE! Jeżeli zaistniała taka sytuacja – opuść teren imprezy, udaj się na parking, i tam wycieraj gogle.Jak już się uporasz z problemem – wróć normalnie do gry.

P: Jakie firmy robią dobre repliki?

O: Elektryczne: TM – Tokio Marui, G&G, G&P, ICS, VFC, CA – Classic Army. Gazowe: TM, KSC/KWA,Marushin.

P: Co to są tzw. „chińskie” repliki?

O: „Chińskie repliki” – albo „tanie repliki” to repliki robione w Chinach; ) A tak na serio: przeważnie sąto „repliki replik” czyli kopiowane bez jakiejkolwiek licencji „podróbki” markowych replik TM.Chińskie repliki są przeważnie zrobione ze ZnAl’u – taniego stopu cynku z domieszką aluminium, orazchińskiego ABS’u – czyli plastiku. Chińskie firmy produkujące repliki to: BOYI (DBOYS), JG (Jing-Gong),DE (Double Eagle), CM (Cyma) BE (Both Elephant) KJW (Kuan-Ju Works), Well.

P: Czy polecacie chińskie repliki na początek dla zielonego?

O: Z chińskimi replikami jest trochę jak z loterią – raz ma się szczęście a innym razem nie. Winternecie można znaleźć dużo pozytywnych opinii o firmach: JG, BOYI, P&J, CM – nie są to repliki zgórnej półki ale na start są lepsze od replik BE czy no-name’ów z allegro. Żywotność „chińczyka” –przy dobrym traktowaniu, czyszczeniu i smarowaniu – nie została na razie zbadana, niektóreegzemplarze chodzą już 1,5 roku bez problemów. Duża jednak część chińskich replik pada już po półroku.

P: Czy warto przy zakupie repliki od razu robić tuning?

O: Na pewno warto wstawić lufę precyzyjną oraz wymienić gumkę HU. Zwiększanie fps’ów to jużgrzebanie w gearbox’ie – zawsze będzie na to czas, niekoniecznie na starcie.P: Kupiłem sobie replikę firmy XXX – co powinienem do niej dokupić?O: Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś: ładowarkę mikroprocesorową, dodatkowe magazynki i dodatkowyakumulator – taki zestaw gwarantuje bezstresową zabawę.

P: Jakich kulek powinienem używać do mojej repliki?

O: Kulki kupuje się wg. fps’ów. Mniej więcej wygląda to tak: od 250-300 fps’ów – 0,20g; od 300-350fps;ów – 0,23g; od 350-400 fps’ów – 0,25g; od 400-450 fps’ów – 0,28g; od 450 fps’ów wzwyż – 0,30g.P: Czym się różnią gearbox’y v.2 od v.3.O: Budową, średnicą i długością zespołu cylindra, ułożeniem kabelków i wieloma innymi cechami.

P: Jaką mogę kupić dobra replikę do 300zł/ 400zł/ 500 zł?

O: Na portalu http://www.wmasg.pl znajduje się specjalny dział „Dla nowych” gdzie można znaleźćuwagi i porady użytkowników różnych replik – wg podanych przedziałów cenowych.

P: Co jest lepsze: luneta czy kolimator?

O: To zależy od tego jaki „styl” preferujesz – kolimator się przydaje na krótszych dystansach, niezasłania tak widoku jak luneta. Luneta z drugiej strony – idealnie nadaje się do obserwacji czydalekich strzałów. Pamiętaj tylko – to jest ASG a nie wojna – żadna „snajpa” ani karabin ASG niedadzą Ci namiastki prawdziwego „snajpowania” przez lunetę.

P: Jeżeli wybieram kolimator, to warto kupić otwarty czy zamknięty?

O: Kwestia gustu. Otwarty kolimator jest bardzo wygodny – nie musisz przez niego idealnie zerkać,żeby widzieć „krzyżyk/kropkę”. Zamknięty daje lepszą osłonę przed światłem i z reguły – jest„solidniejszy” od otwartego.

P: Co to jest Hop-Up i po co się go montuje?

O: HU to system „podkręcania”, który sprawia, że lot kulki jest stabilniejszy i dłuższy. W komorze HUznajduje się gumka HU, która w jednym miejscu posiada „zgrubienie” – wystające wewnątrz lufy.Odpowiednio modyfikując stopień „wychylenia” gumki w świetle lufy, można nadać kulceodpowiednia rotację, która sprawi, że tor jej lotu będzie o wiele stabilniejszy i dalszy. Jeżeli nigdywcześniej się tego nie robiło, należy poprosić sklep o zamontowanie gumki HU.

P: Co to jest Bore-Up i po co się go montuje?

O: Bore-Up to specjalny zestaw części gerabox’a – przeznaczony do zaawansowanego tuningu repliki.Montażem części BU zajmują się sklepy z replikami oraz ich serwisy techniczne. W skład zespołu BUwchodzi: cylinder, głowica cylindra, głowica tłoka – wszystko jest odrobinę szersze w porównaniu dostockowych części. BU służy zwiększeniu mocy repliki, bez konieczności wymiany sprężyny głównej.

P: Co to jest „preclufa” i po co się go montuje?

O: To skrót od „lufa precyzyjna” – stock’owe repliki posiadają lufy o wewnętrznej średnicy od. 6,08mm do nawet 6,12 mm. Wolna przestrzeń pomiędzy amunicją a ściankami lufy powoduje, żepowietrze opływa kulkę – powstałe zawirowania oraz strata ciśnienia są przyczyną „szalejącej” kulki,kiepskiej celności oraz zasięgu. Lufy precyzyjne o średnicy wewnętrznej 6,02 mm – 6,04 mmgwarantują o wiele stabilniejszy, dokładniejszy i dalszy tor lotu kulki.

P: Co to są „zębatki torgue-up” i po co się jej montuje?

O: Zębatki torgue-up to specjalnie wykonane zębatki gearbox’a, wytrzymujące wielkie obciążeniapowstałe w wyniku naciągania mocniejszych sprężyn. Odpowiednia ich konstrukcja ułatwia silnikowizadania naciągnięcia sprężyny, jednocześnie zapobiegając zerwaniu zębów. Zębatki TU montuje siędo sprężyn powyżej SP130, przy jednoczesnym montażu wzmocnionego tłoka, głowicy tłoka, głowicycylindra i szkieletu gearbox’a.

P: Jakie magazynki są najlepsze – real-capy/ low-capy/ mid-capy/ hi-capy?

O: To zależy od tego, jakie podejście do ASG reprezentujesz – jeżeli nastawiasz się na „realność” –powinieneś zainwestować w real-capy, które mieszczą ok. 30 – 45 kulek. Low-capy mieszczą od 60 –80 kulek a mid-capy do 120 kulek. Hi-capy mieszczą od 200-500 kulek i są jedynymi magazynkami ze wszystkich wymienionych, które: trzeba nakręcać, żeby strzelały i które grzechoczą – stąd ich przezwisko „grzechotki”.1.2.3)

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!Każdy uczestnik imprezy Air Softowej ma bezwzględny obowiązek noszenia w jej trakcie ochrony oczu– ma również bezwzględny zakaz zdejmowania gogli/ okularów/ maski na terenie gry oraz w jej trakcie. Nie wolno zdejmować ochrony oczu w respach, w budynkach ani w jakimkolwiek innym miejscu objętym terenem gry ASG. Osoby przyłapane bez ochrony oczu powinny być bezwzględnie wykluczone z danej imprezy a w razie nagminnego łamania tej reguły – powinny otrzymać od organizatorów zakaz wstępu na przyszłe imprezy. Jeżeli nie zostało to przez organizatorów inaczej ustalone, przyjmuje się, że jedynym miejscem gdzie można przebywać w trakcie imprezy ASG bez ochrony oczu jest bezpieczne zacisze własnego domu.Inną przyjętą przez środowisko ASG zasadą bezpieczeństwa jest nie oddawanie strzałów w twarz –należy minimalizować takie strzały, starając się trafić w korpus lub nogi. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno również strzelać w kierunku respa przeciwników, ani w ludzi przebywających w jego obrębie.1.2.4) Limity fps’ów – gdzie, z czego i czym wolno strzelać. COBRA wprowadziła do swoich imprez „limity fps’ów”, które wyglądają tak:A) Na otwartym terenie: z replik, które nadają kulkom prędkość początkową powyżej 470 fps’ówwolno strzelać tylko ogniem pojedynczym. Nie wolno strzelać z replik, które nadają kulkom prędkośćpoczątkową powyżej 650 fps’ów. Nie wolno także używać kulek metalowych, metalizowanych oraztakich, których waga przekracza 0,33g;B) W budynkach i pomieszczeniach: nie wolno strzelać z replik, które nadają kulkom prędkośćpoczątkową powyżej 350 fps’ów – dozwolone są pistolety na Green Gas, pistolety maszynowe i innerepliki, które nie przekraczają tego limitu – wyjątkiem od tej reguły są pistolety zasilane kapsułamiCO2, których prędkości wylotowe często przekraczają 330 fps;ów. Z budynków wolno jednak strzelaćNA ZEWNĄTRZ np. przez okna lub drzwi z replik wymienionych w punkcie A).C) Na bardzo bliskich dystansach (1-5m) można do przeciwnika oddać strzał „werbalnie” – czylimówiąc mu „BANG – dostałeś”, „BANG – nie żyjesz”, „Ratatata”, itp., szczególnie w sytuacji, jeżelijestem w posiadaniu repliki, która nadają kulkom prędkość początkową powyżej 350 fps’ów. Chodzitu głównie o nie zadawanie kolegom niepotrzebnego bólu oraz zminimalizowanie ryzyka oddaniastrzału np. w twarz z bardzo bliskiej odległości.1.2.5) Czerwona szmata – znaczy TRUP.Obowiązkowym ekwipunkiem każdego uczestnika imprezy ASG – poza ochrona oczu oraz replikąbroni jest czerwona szmata, która założona na głowę sygnalizuje, że dana osoba została„odstrzelona” i jest „trupem”.Jeżeli nie zostało to inaczej ustalone przez organizatorów imprezy, „trupem” jest każda osoba, któraotrzyma bezpośredni strzał w jakąkolwiek część ciała, lub zostanie trafiona odłamkami granatu. Celnetrafienie sygnalizuje się okrzykiem „DOSTAŁEM!” – wg zasady, im głośniej, tym lepiej – orazzałożeniem na głowę czerwonej szmaty. Trafienia otrzymane w wyniku rykoszetu od drzew, ścianoraz podłogi nie powinny być traktowane jako postrzały. „Trupy” po założeniu czerwonej szmatypowinny udać się do wyznaczonego przez organizatorów miejsca respawna – nie wolno im w tymczasie rozmawiać z innymi „żyjącymi” uczestnikami imprezy, dawać im wskazówek, podpowiedzi aniw jakikolwiek inny sposób zakłócać przebiegu gry. Przy wyjściu z respa „trupy” muszą zdjąć czerwoneszmaty, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania oraz pomyłek.„Trupy” nie posiadające czerwone szmaty są narażone na dodatkowy, omyłkowy ostrzałprzeciwników, którzy nie widząc oznaczenia będą brali „trupów” za normalnych „żyjących”oponentów.1.3) Zasada Fair-Play oraz wzajemny szacunek.1.3.1) Zasada Fair-Play.Zasada Fair-Play jest filarem imprez ASG – to nie jest paintball, gdzie każde celne trafienie jestnaznaczone plamą farby – tylko uczciwość i szacunek do innych graczy są gwarancją sprawiedliwejzabawy.Jeżeli uczestnik imprezy ASG zostanie postrzelony przez przeciwnika, nie powinien się wykłócać – „Janie dostałem – Ty dostałeś pierwszy” tylko grzecznie założyć czerwoną szmatę i udać się do swojegorespa, po drodze analizując swoje błędy oraz dlaczego dał się zaskoczyć.1.3.2) Terminatorzy.Osoby, które mimo otrzymania celnych strzałów nie przyznają się do trafień powinny być pod koniecimprezy publicznie wskazane przez innych graczy, wraz z opisaniem sytuacji, która miała miejsce.Notoryczni „Terminatorzy” powinni być napiętnowani przez resztę środowiska poprzez wykluczenie zdanej imprezy ASG lub następnych organizowanych imprez. Dodatkowo, „Terminatorzy” swoimzachowaniem sprowadzają na siebie ryzyko otrzymywania liczniejszych i boleśniejszych strzałów –zirytowany przeciwnik po prostu odda w jego kierunku dłuższą serię, aby upewnić się, że oszukującydelikwent poczuł trafienie.1.3.3) Rozwiązywanie sporów.Kolejnym ważnym w imprezach ASG zachowaniem jest szacunek oraz respekt do innych graczy –jeżeli kogoś osobiście nie lubimy lub czujemy do niego apatię, to zostawiamy te uczucia na parkingsamochodowym albo jeszcze lepiej – w domu. Na imprezach ASG nie ma miejsca na osobistąrywalizację, zemstę, odwet czy zadawanie bólu – wszyscy jesteśmy członkami społeczności ASG imusimy się nawzajem szanować. Nie udowadniamy koledze, że dostał, oferując mu strzał w rękę lubnogę z przyłożenia – nie wyzywamy się, nie obrażamy, nie grozimy sobie replikami czy pięściami –miejscem rozwiązywania WSZYSTKICH sporów jest odprawa PO imprezie. Brak szacunku orazlekceważenie ustalonych zasad ASG prowadzą do coraz częstszych ostatnio wypadków, ran, dziur wciele oraz kwaśnej atmosfery – psującej klimat miłej imprezy.1.2) Zasady ASG.1.2.1) Zachowanie – odpowiedzialność.Każdy z pełnoletnich uczestników imprezy jest w pełni odpowiedzialny za konsekwencje swojegozachowania przed, w trakcie i po jej zakończeniu – odpowiedzialność za zachowanie osóbniepełnoletnich ponoszą ich opiekunowie prawni. Chodzi tu nie tylko o przestrzeganie zasadbezpieczeństwa, ale również o odpowiedzialne zachowywanie się i reprezentowanie środowiska ASG– bezmyślne obchodzenie się z replikami ASG w miejscach publicznych, strzelanie w szyby, celowanieczy – o zgrozo – strzelanie do ludzi i zwierząt z replik ASG jest jednym z najlepszych sposobów nawprowadzenie ustawowego zakazu organizowania imprez Air Softowych w Polsce, i ASG w ogóle.Air Soft jest bezpieczną zabawą o ile uczestnicy imprezy zachowują się w sposób odpowiedzialny –żadne zakazy ani nakazy nie zastąpią zdrowego rozsądku. Pomimo umieszczenia na pudełkach i winstrukcjach replik oznaczeń „18” w Polsce nie ma żadnych uregulowań, które wymagały odsprzedawcy replik sprawdzania wieku kupującego ani organów, które nadzorowałyby lubmonitorowałyby właścicieli replik, dlatego tak ważne jest wzajemne przestrzeganie ogólnieprzyjętych zasad, wypracowywanych w ciągu wielu lat przez polskie środowisko ASG.1.2.2) Miejsce imprezy.Wstęp na imprezy ASG – jeżeli nie zostało to ustalone wcześniej przez organizatorów – jestoczywiście nieodpłatny. Imprezy są organizowane w specjalnie wybranych miejscach – położonych nauboczu, w bezpiecznej i dogodnej odległości od domów mieszkalnych, tak, aby w jak najmniejdokuczliwy/ zauważalny dla „zwykłych ludzi” sposób móc przeprowadzić na ich terenie grę.Imprezy ASG są w głównej mierze podzielone na dwie kategorie: dzienne i nocne. Imprezy dzienneprzeważnie rozpoczynają się w soboty między godziną 09.00 – 10.00 i trwają do godziny 14.00 –16:00. Odbywają się na dużych otwartych terenach. Nocne spotkania przeważnie rozpoczynają się wpiątki-soboty ok. godziny 18:00-20:00 a kończą o 8:00 lub po południu.Bardzo ważne jest ustalenie potencjalnego terenu gry z zarządcą terenu lub jego właścicielem – nieorganizuje się imprez ASG na terenach które nie znamy lub z których wcześniej byliśmy wypraszani –grozi to w 99% przyjazdem Policji, Żandarmerii Wojskowej, wlepieniem mandatów i niemiłymiwspomnieniami.Dodatkowo, w niektórych miejscach obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania pirotechniki, czylipetard, granatów na bazie petard, flar, rac świetlnych, świec dymnych itp.Większe, kilkudniowe imprezy ASG typu MIL-SIM czy LARP są organizowane przez doświadczonychorganizatorów na specjalnie przez nich wyznaczonych miejscach.